Alphen aan den Rijn|

De begroting is een van de belangrijkste documenten van het jaar, en geeft aan waar we de komende tijd geld aan uit zullen geven. Lees hier onze gehele inbreng tijdens de begrotingsraad. De begroting het meest belangrijke document van het jaar want het bepaald of de gemeente er goed voor staat; wat we gaan we volgend jaar doen en wat hebben we ervoor over. Bijvoorbeeld op het gebied van infra. De VVD fractie denkt hierbij aan onze bruggen. We voelen nog steeds elke dag hoe kwetsbaar wij in dit waterrijke gebied zijn, hoe afhankelijk van goede veilige bruggen, zeker als we denken aan onze Boskopers, maar ook andere bruggen verdienen onze aandacht de komende tijd. Nog even kijkend naar infra hebben we het ook over Hazerswoude dorp. Al jaren spreken we over een goede oplossing. We hebben geld gereserveerd, een wens die VVD fractie voor meerdere grote projecten heeft. Maar gaat het dan nu echt een keer lukken in 2020 voor Hazerswoude dorp. Maar ook de ontsluiting van woonwijken, want op welke manier je Alphen ook uit wilt rijden in de ochtend, we staan met z’n allen muurvast. Ook ik mag mij iedere morgen weer voegen in de lange rijen met auto’s, Alphen is een stad waar veel mensen heerlijk kunnen wonen in het groen en toch werken in de grote stad. En dat brengt mij bij het thema wonen. Er is een steeds groter gebrek aan huizen. Betaalbare goede huizen voor onze gezinnen en starters maar ook huizen met zorg voor onze ouderen. Of het nou sociale woningbouw is of koopwoningen, er is een schreeuwend tekort. We staan zogezegd ook in de file voor de woningbouw, een stenen file, en heel eerlijk, die is minder snel opgelost dan onze infrastructurele blikken files. Want om dat op te lossen moet er beweging zijn en die is er maar minimaal. Dan hoor ik u denken; tsja bouwen gaat ook niet. Vooralsnog liggen de bouwprojecten stil. En dat klopt. Daarom wil de VVD fractie samen met de wethouder op zoek naar oplossingen. En niet te vergeten zorg. Er komt een aanbesteding aan op het sociaal domein. Er zijn dus nieuwe mogelijkheden om het anders te doen, om het beter te doen. Om echt de zorg goed te regelen met elkaar en niet alleen de financiën. De VVD fractie die graag duidelijke financiële plaatjes heeft, en ook niet houdt van overschrijdingen maakt zich nu wel ernstige zorgen. Want toch gek dat heel Nederland het niet lukt om de juiste zorg te krijgen voor de beschikbare budgetten en dat wij binnen budget wel de juiste zorg zouden kunnen leveren. Het is toch altijd het één of het ander. Gelukkig krijgen wij de kans om de zorg in de komende tijd met elkaar goed te gaan inregelen. Het zijn onderwerpen die ons allemaal verbinden en bezighouden. En dan zien wij een begroting die zich niet vertaald in dat wat er echt toe doet. Want alles wordt nog besproken in de weken ná deze begrotingsbehandeling. En stemt de VVD fractie niet bijzonder positief want dan horen wij de wethouder zeggen; Alphen is een financieel gezonde gemeente, we sluiten af in de plus dus hartstikke goed. En ja dat klopt voorzitter. Ook VVD vindt dat fijn. Want wij willen de financiële huishouding graag op orde. Dus met een hele klein plus van €288 duizend euro afsluiten is krap, maar wel een plus. Maar nogmaals het is een begroting zonder inhoud. Een lege huls. De VVD fractie heeft zich afgevraagd of de wethouder hier graag met ons het spel; ik zie ik zie wat jij niet ziet wenst te spelen want voorzitter wij zagen vooral veel niet. We zien de zwembaden niet, we zien het Castellum niet, we zien de exploitatie van de bibliotheek niet we zien het parkeren niet. En er is weinig structurele ruimte terwijl de opdrachten nog groot zijn. Ook zien we in de begroting veel onzekerheden. Onzekerheden die alvast een voorschot nemen op de kerntakendiscussie die nog gevoerd moet gaan worden, met als opdracht om 5 miljoen extra te gaan bezuinigen. Maar de ruimte scheppende maatregelen zijn al op en zo door de begroting heen wandelend wordt alles gezocht in deze kerntakendiscussie. En wat we ook niet zien is de 2,1 miljoen die structureel extra nodig is voor de ICT. Die plus van 288.000 verdampt waar wij bij staan. En dan getuigt het van weinig creativiteit als u de rekening voor deze tekorten presenteert aan de inwoner. Het onderzoeken hoe u het verlies van de precario belasting kan verrekenen met onze inwoners is gewoon een slecht en bovenal oneerlijk plan. En dat voorzitter, brengt mij bij het laatste punt wat wij willen inbrengen over de begroting. Ik hoor u al denken wanneer begint de VVD fractie er nou toch weer over en u heeft gelijk. Wij maken ons zorgen over hoe wij in Alphen omgaan met onze klimaat doelstellingen want dat hoofdstuk in onze begroting is echt verschraald. De doelstellingen zijn niet haalbaar en toch gaan we en ik citeer; “het actieplan duurzaam, onverkort en voortvarend uitvoeren”. In dat hoofdstuk staat dat aan het einde van deze collegeperiode 80% van de inwoners zich bewust is van het belang van duurzaamheid en 40% actief aan de slag is met duurzaamheid. En het enige wat daarna genoteerd staat om mensen te motiveren is; handhaven en betalen. En dan voorzitter willen wij deze wethouder duurzaam. De wethouder die in zijn partijkleuren groen geschilderd is. Een wethouder die vanuit zijn politieke partij een claim heeft op het woord groen, toch activeren en uitdagen om met meer inspirerende zaken te komen. Bij voorkeur zaken die mensen stimuleren om mee te doen met het behalen van groene doelen. Want voorzitter innoveren is enthousiasmeren en transpireren. En wij zien beide niet gebeuren bij onze wethouder. Ook in het kader van betalen bij deze wethouder is de verhoging in de KDE afval met 9%. Onvoorstelbaar. En met de twee jaar erna erbij zitten we aan een verhoging van bijna 30%. Wij gaan de wethouder helpen om de lasten in zijn portefeuille naar beneden te brengen daarvoor hebben we een amendement wat een eerder genomen besluit moet terugdraaien om 250.000 euro die wordt betaald aan het legen van de prullenbakken in onze stad weer naar straatreiniging programma 2 terug te doen. Want alles wat u toevoegt aan KDE afval is voor rekening van de inwoner en dus nu ook deze post waar die dat eerder niet was. Als de wethouder dit terugbrengt waar het hoort kan het verhogingspercentage al naar beneden worden bijgesteld. En dan voorzitter kom ik aan het eind van mijn betoog. Want ook al sluiten wij vandaag in de plus af. Na vandaag als alle zware dossiers nog komen en alle kosten erbij worden gezet en als wij de wethouder dan nog eens antwoord geven op zijn vraag; ik zie ik zie wat jij niet ziet dan ziet de VVD fractie structureel rode cijfers. We zullen er de komende tijd hard aan moeten werken met elkaar zo; financieel gezond mogelijk te blijven.

One Reply to “Onze inbreng tijdens de begrotingsraad”

  1. Hoi, dit is een reactie.
    Om te beginnen met beheren, bewerken en verwijderen van reacties, ga je naar het Reacties scherm op het dashboard.
    Avatars van auteurs komen van Gravatar.

Laat een reactie achter

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Close Search Window